Protetyka stomatologiczna zajmuje się głównie odtwarzaniem braków w uzębieniu, odbudową złamanych zębów oraz zmianą kształtu i ustawienia zębów.

Korony porcelanowe:

Wykonana z porcelany "czapeczka" zostaje zespolona z przygotowanym do tego zębem. Korony stosuje się, aby wzmocnić ząb, nadać mu poprawny kształt i podnieść estetykę uzębienia.

Mosty porcelanowe:

Braki w uzębieniu można uzupełnić "dowieszając" zęby z porcelany, między zębami własnymi pacjenta. Całość jest mocowana na stałe.

Wkłady koronowo-korzeniowe:

W przypadku poważnego uszkodzenia zęba do jego odbudowy niezbędny jest wkład koronowo- korzeniowy. Część korzeniowa jest umieszczana w korzeniu, na część koronową, która wystaje ponad korzeń można założyć różne korony protetyczne.

Proteza akrylowa:

Proteza ta zbudowana jest z tworzywa akrylowego i osadzonych w nim zębów oraz elementów mocujących w postaci klamer. Jest to uzupełnienie ruchome. Protezę należy zdejmować do snu oraz w celach higienicznych.

Proteza nylonowa:

Jest to proteza elastyczna, nie ma widocznych elementów mocujących i bardzo dobrze dopasowuje się do wypukłości kostnych. Stanowi alternatywę do tradycyjnych protez cześciowych, przeznaczona jest w szczególności dla pacjentów uczulonych na akryl.

Proteza szkieletowa:

Proteza szkieletowa chroni zęby i dziąsła, posiada metalowy szkielet, a części akrylowe są zredukowane do minimum.

Proteza bezklamrowa:

Protezę charakteryzują ukryte elementy mocujące, np. zatrzaski i zasuwy.

Proteza acetalowa:

Ta proteza często wykorzystywana jest jako alternatywa dla tradycyjnej protezy szkieletowej. Charakteryzuje ją brak elementów metalowych, co podnosi estetykę. Wykorzystuje się ją m.in. u pacjentów uczulonych na metal.

Protetyka na implantach:

Korony, mosty lub protezy wykonane na implantach w większym stopniu przypominają naturalne zęby pod względem wyglądu.