Ten dział stomatologii zajmuje się usuwaniem zębów oraz leczeniem jamy ustnej przy pomocy drobnych zabiegów chirurgicznych.

Usuwanie zębów mlecznych i stałych:

Ten zabieg konieczny jest tylko w sytuacjach, gdy ząb nie nadaje się już do leczenia bądź ze względów ortodontycznych. Dla komfortu pacjenta zabieg wykonywany jest w mocnym znieczuleniu.

Usuwanie niewyrośniętych zębów mądrości:

Zdarza się, że zęby mądrości wyrastają tylko częściowo i sprawiają różne kłopoty, nierzadko bardzo bolesne. W takiej sytuacji trzeba je usunąć.

Chirurgiczne usuwanie korzeni:

Tzw. dłutowanie korzenia wykonuje się w przypadku krzywych korzeni, których nie można usunąć normalną metodą. Chirurg dostaje się do korzenia usuwając dookoła niego niewielką ilość tkanki kostnej. Dla pacjentów zabieg ten jest odczuwany jak zwykła ekstrakcja.

Resekcja wierzchołka korzenia:

Wraz z wierzchołkiem korzenia usuwany jest stan zapalny. Metoda stosowana w przypadkach, w których nie można wyleczyć zęba kanałowo.

Wszczepienie implantów:

W miejscu utraconego zęba zakłada się implant. Jest to specjalnie przygotowana "śruba", którą chirurg wprowadza do kośći szczęki lub żuchwy. Zabieg trwa zaledwie 30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po okresie od 3 do 6 miesięcy do implantu wkręca się część protetyczną.